Prawda o samym sobie

Więcej
1 rok 9 miesiąc temu #36 przez Szymon
Szymon stworzył temat: Prawda o samym sobie
Ostatnio chodzi za mną pewne Słowo, którym chciałbym się z Wami podzielić .
Bóg cały czas objawia mi ( i to przede wszystkim na moim własnym przykładzie), że ,,wierzyć w Jezusa” to wcale nie to samo, co ,,być prawdziwym uczniem Jezusa”-jak się niektórym wydaje. ,,Być prawdziwym uczniem Jezusa” to nie znaczy wyłącznie, żeby w Niego tylko uwierzyć ale żeby poznać prawdę i w niej wytrwać, w prawdzie, która wyzwala z więzów grzechu i powoduje naszą wolność od tego wszystkiego co jest na tym świecie - czyli krótko : prawda, która pozwala nam wyjść poza obóz .

W tym obozie ( w którym znaleźliśmy się jak uwierzyliśmy) jest wiele dobrych rzeczy : jest pobożność, jest Słowo Boże, jest społeczność ale jest też zakon , który ogranicza i jest też moje JA, które próbuje w tym wszystkim się odnaleźć ale i odnaleźć chwałę dla siebie - wszak czynimy rzeczy uznane za dobre i dlaczego nie mielibyśmy tej chwały otrzymać - przecież ona nam się należy :)

Szczycimy się tym, że wierzymy w Jezusa, że mamy zbawienie darmo z łaski , szczycimy się wybraniem przed założeniem świata i z założonymi rękoma oczekujemy na pochwycenie i spotkanie z Panem . Patrzymy na siebie, porównując się oczywiście z tymi, którzy tego nie dostąpili lub zbyt mały mają w tym udział ale nie patrzymy na to jakie jest nasze wnętrze, jak wielkie jest nasze JA .Przy tym wszystkim patrzymy na innych z pogardą lub lekceważeniem ale nie patrzymy na siebie . Widzimy grzechy tego świata, widzimy grzechy w zborze ale nie dostrzegamy swoich skłonności do grzechu : do irytowania się , do zazdroszczenia, do niecierpliwości, do nieprzebaczenia , do chęci narzucenia własnej woli i innych- które oddalają nas od Boga.

Pan Jezus poruszał ten problem niejednokrotnie ale najbardziej według mnie reprezentatywnym fragmentem opisującym problem , jest 8-my rozdział Ewangelii wg Jana od 30-go wersetu .
Nasz Pan mówił do wierzących :
,, Gdy tak mówił, wielu uwierzyło w niego.” ( Jan 8:30)
Czyli oni uczynili niezbędny początek : uwierzyli w Jezusa Mesjasza .
Dalej mówił , co oni mieli ( my też jak najbardziej) uczynić , żeby ze zwykłych wierzących stać się prawdziwymi uczniami .
,,Mówił więc Jezus do Żydów, którzy uwierzyli w Niego: Jeżeli wytrwacie w słowie moim, prawdziwie uczniami moimi będziecie
I poznacie prawdę, a prawda was wyswobodzi.”( Jan 8,31-32)

Jezus podaje tu pewną ścieżkę i kolejne jej etapy , z których każdy jest jednakowo ważny, ważna jest też kolejność i żadnego z tych etapów nie możemy pominąć .
Wiara w Jezusa -> Wytrwanie w Bożym Słowie -> Stanie się prawdziwym uczniem -> Poznanie prawdy -> Wyswobodzenie/wyzwolenie przez tą prawdę
Możemy zadać sobie pytanie : o jaką prawdę tu chodzi ?
Oczywiście, co denominacja , to inna interpretacja – każdy chce zaakcentować, że to coś szczególnego , co oni wyznają a inni nie przykładają do tego tak wielkiej wagi – jest tą prawdą ale to zarazem czyni ich szczególnymi ( przynajmniej im się tak wydaje) w oczach innych jak i w oczach samego Boga ( typowe problemy mające miejsce w obozie , o którym pisałem na początku ) .
Ale Boże Słowo tłumaczy się samo, nie potrzebujemy teologicznych wykładni ani znajomości greki czy hebrajskiego ( oczywiście to samo w sobie nie jest niczym złym ale nie jest konieczne) , żeby zrozumieć jasny i czytelny przekaz Boga dla nas .
Kiedy zaczniemy czytać wspomniany rozdział Jana 8 od 33 wersetu , to jasno wynika z tego , że Pan Jezus objawił im prawdę o nich samych – objawił im to , na co ich oczy serca były zamknięte , czego w swojej pysze nie dostrzegali , bo i dostrzec nie chcieli.

Oczywiście nie traktujcie tego jako jakiegoś wykładu samego w sobie ale raczej zaczepki B) do rozpoczęcia dyskusji : czym jest dla Was ,,prawda o samym sobie" a także o ,,prawdziwym uczniowstwie Jezusa" .

Pozdrawiam wszystkich, którzy szukają dróg Pańskich

,,Wiemy, iż wszelki, który się z Boga narodził, nie grzeszy; ale który się narodził z Boga, zachowuje samego siebie, a on złośnik nie dotyka się go." 1 Jana 5,18
The following user(s) said Thank You: Kosik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.183 s.