Czym była Gwiazda Betlejemska ?

Więcej
3 miesiąc 2 tygodni temu - 3 miesiąc 2 tygodni temu #14 przez Cupak
Cupak stworzył temat: Czym była Gwiazda Betlejemska ?
Jest to bardzo ciekawy temat, jedni sądzą że nie było to zjawisko astronomiczne inni że tak. Moim zdaniem jednak to była bardzo rzadka koniunkcja dwóch planet (Wenus i Jowisza) w znaku Lwa (króla Judy), która zaalarmowała mędrców ze wschodu. Kiedy zobaczyli ten znak na niebie nie udali się oni jednak prosto do Betlejem, ale do Jerozolimy i tam wyłożyli proroctwo Herodowi że kiedy ten znak się pojawi na niebie to narodzi się w Betlejem król żydowski.

"Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejemie Judzkim za króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest ten nowo narodzony król żydowski? Widzieliśmy bowiem gwiazdę jego na Wschodzie i przyszliśmy oddać mu pokłon. Gdy to usłyszał król Herod, zatrwożył się, a z nim cała Jerozolima. I zgromadziwszy wszystkich arcykapłanów i nauczycieli ludu, wypytywał ich, gdzie się ma Chrystus narodzić? A oni mu rzekli: W Betlejemie Judzkim; bo tak napisał prorok: I ty, Betlejemie, ziemio judzka, wcale nie jesteś najmniejsze między książęcymi miastami judzkimi, z ciebie bowiem wyjdzie wódz, który paść będzie lud mój izraelski." Mateusza 2:1-6

Oba obiekty czyli planeta Króla (Jowisz) i Gwiazda Poranna (Wenus) zbliżyły się do siebie tak blisko że razem utworzyły jeden bardzo jasny obiekt na niebie w konstelacji Lwa i być może to był znak, który zrozumieli mędrcy.

"Ja, Jezus, wysłałem anioła mego, by poświadczył wam to w zborach. Jam jest korzeń i ród Dawidowy, gwiazda jasna poranna." Apokalipsa 22:16

Wenus była wtedy w oświetlona w połowie, ale to oznacza że była w najjaśniejszej pozycji jaką widać z ziemi. Według programu Stellarium stało się to w 1 roku przed naszą erą.

Z terenów Jerozolimy zbliżenie wynosiło zaledwie 9'' sekund kątowych (dla porównania tarcza Księżyca ma ok 1800''), natomiast w południowej Afryce i Ameryce Wenus dokonała zaćmienia Jowisza.

Tak to wyglądało w obecnym RPA, dla porównania kawałek tarczy Księżyca ledwo widać jej zaokrąglenie co pokazuje jak tarcze planet są malutkie.
Ostatnio zmieniany: 3 miesiąc 2 tygodni temu przez Cupak.
The following user(s) said Thank You: Marta

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.063 s.