× Witamy na forum Kunena!


Podziel się z nami i naszymi użytkownikami, kim jesteś, czym się interesujesz i dlaczego postanowiłeś do nas dołączyć.

Serdecznie zapraszamy wszystkich nowych członków naszej społeczności i mamy nadzieję że zagościsz u nas na dłużej!

Rośliny wg rodzaju

Więcej
1 miesiąc 2 dni temu #103 przez Cezary P
Cezary P stworzył temat: Rośliny wg rodzaju
Witam Wszystkich
Jestem tu nowy, nie mam zamiaru wymądrzać się, nie chcę niczego narzucać.
Pozwoliłem sobie otworzyć ten temat, ponieważ nurtują mnie niektóre sprawy. Proszę o Wasze zdanie do poniższych treści.
(słaby ze mnie pisarz, heh!)

Mówi się powszechnie o właściwościach zdrowotnych wielu roślin. Nie kwestionuję walorów opisywanych przez znawców/naukowców. Nie wątpię też, że w znacznej mierze wiele z nich posiada dobre właściwości i skład,
ale...

np.: kalarepa - czy została zasadzona przez Boga? Powszechnie wiadomo, że została wyhodowana / jest pochodną kapusty. A może na odwrót? Podobnie: brukselka, sałata, kalafior i wiele, wiele innych... - to wszystko kapusta, tylko zmodyfikowana przez człowieka.
A pomidor? Wiadomo, że wyhodowany został z ziemniaka. Ma tyle właściwości zdrowotnych, ale czy na pewno?
Czy to nie jest, takie stare ludzkie GMO?
Gdybym powiedział, że nie lubię i nie jadam kapusty lub pomidorów, byłbym kłamcą. Jem to wszystko i bardzo lubię.
Moja Babcia miała kiedyś w swoim ogródku miała zasadzoną jabłko-gruszkę. Owoce były przepyszne, ale czy zdrowe?

A gdyby sprawdzić, co mówi Biblia:

„Będziecie przestrzegać ustaw moich. Nie będziesz twego bydła parzył z odrębnym gatunkiem. Twego pola nie będziesz obsiewał dwojakim gatunkiem ziarna i nie wdziewaj na siebie szaty zrobionej z dwóch rodzajów przędzy.”
Biblia Warszawska III Mojż 19,19

„Potem rzekł Bóg: Niech się zazieleni ziemia zieloną trawą, wydającą nasienie i drzewem owocowym, rodzącym według rodzaju swego owoc, w którym jest jego nasienie na ziemi! I tak się stało.”
Biblia Warszawska I Mojż 1,11

„I wydała ziemia zieleń, ziele wydające nasienie według rodzajów jego, i drzewo owocowe, w którym jest nasienie według rodzaju jego. I widział Bóg, że to było dobre.”
Biblia Warszawska I Mojż 1,12

„A On odpowiadając rzekł: Wszelka roślina, której nie zasadził Ojciec niebieski, wykorzeniona zostanie.”
Biblia Warszawska Mat 15,13

„Założyłem sobie ogrody i parki i zasadziłem w nich różnego rodzaju drzewa owocowe.”
Biblia Warszawska Kazn 2,5


Ja, co prawda, w powyższych cytatach widzę też symbolikę do innych tematów, ale proszę o Wasze zdania / przekonania nt. modyfikacji roślin przez człowieka (a może szatana?).

Cezary

Cezary P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 miesiąc 1 dzień temu #104 przez Artur
Artur odpowiedział w temacie: Rośliny wg rodzaju
Hej.

"Twego pola nie będziesz obsiewał dwojakim gatunkiem ziarna"

Należy znaleźć powód we wszystkich tych kwestiach. Bóg zabronił obsiewać pole dwojakim gatunkiem ziarna niekoniecznie dlatego że te rośliny mogłoby się zmieszać ze sobą, dając tym samym "zły owoc". Lecz tym, że jedna roślina będzie dominować nad drugą, zabierać jej pożywienie i wode z gleby, zasłaniać promienie słoneczne mając większe liście niż inna itp. itd. Rośliny mają różne zapotrzebowanie na pokarm, jedna potrzebuje bardzo dużo żelaza w glebie, a druga mniej, ale ta pierwsza roślina będzie zabierała całe pokłady żelaza z gleby tej drugiej. Niektóre rośliny ze sobą współpracują, wchodzą w symbiozę, a inne popadają w konflikty i zabierają sobie pokarm przy czym jedna obumiera.

Weźmy też kwestie tego co mamy rozumieć pod pojęciem "gatunek"? Pomidor, ziemniak, papryka, bakłażan należą do tego samego rodzaju roślin określanych jako "psiankowate'", można by zatem twierdzić że są one z tego samego gatunku i można je w sposób naturalny zapylać między sobą, próbując wytworzyć lepszy genotyp poprzez dobór pożądanych cech dla hodowcy o ile jest to w naturalny sposób możliwe. Z wyglądu te rośliny są podobne, ale dają zupełnie inne owoce i mają inne właściwości.

Bóg stworzył świat tak, że jest dobór naturalny. Ptaszek z ładnym upierzeniem będzie miał większe wzięcie niż ptaszek z nieładnym. Dzięki temu w przyrodzie zachowują się dobre geny, najsilniejsze. Dlaczego hodowca nie mógłby z dobrych genetycznie pomidorów zabrać pyłku i przenieś je na inne pomidory próbując w ten sposób otrzymać lepszego pomidora, dorodniejszego? Bóg stworzył również świat w taki sposób, że pierwszej lepszej rośliny nie da się zapylić innym pyłkiem z innej rośliny. Jest to taka bariera którą Bóg ustanowił odnośnie mieszania się roślin, że tylko bezpośrednie laboratoryjne grzebanie w genach mógłby tu coś wskórać.


"Nie będziesz twego bydła parzył z odrębnym gatunkiem."

Z odrębnym gatunkiem, czyli na przykład z koniem. Niekoniecznie z inną krową innego podgatunku.
Myślę że Bóg dopuszcza coś takiego ale głowy nie daje. Sam tak świat zaprojektował. Izaakowi dał konkretną kobiet kierując się przy tym cechami jego przyszłego potomstwa jakie otrzyma połączanie jego z nią.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.144 s.